Kody kreskowe powstały po to, by ułatwić identyfikację, a przez to przyśpieszyć sprzedaż danego produktu. I tak też się stało. Nic dziwnego, że kody kreskowe cieszą się taką popularnością. Znajdują się na produktach spożywczych i odzieżowych metkach, na książkach i kosmetykach. Są wszędzie. W tych niepozornych paskach i figurach, zajmujących przecież niewielką powierzchnię, znajduje się wiele informacji. Gdy takich produktów z kodami kreskowymi mamy w magazynie kilkadziesiąt tysięcy, powinniśmy posiadać również przenośny sprzęt, który łatwo będzie dokonywał ich identyfikacji. Potrzebujemy kolektorów danych.
Kolektory danych (zwane często inwentaryzatorami) to urządzenia z wbudowanym czytnikiem kodów kreskowych i klawiaturą. Zbierają i przetwarzają informacje o poszczególnych produktach. Te informacje to między innymi nazwa i cena produktu oraz ilość danego produktu w magazynie.
Przydają się w czasie odbioru towaru od dostawcy, w czasie inwentaryzacji, odczytywania i kontroli cen na sklepowych półkach oraz odczytywaniu kodów z przesyłek kurierskich. Możemy zaktualizować stan magazynowy, gdy podłączymy kolektor do komputera (poprzez stację dokującą). Możemy wydrukować nalepkę z ceną, gdy podłączymy kolektor do drukarki. Jak widać, kolektory danych to urządzenia wszechstronne, a dzięki swej mobilności, niezwykle praktyczne.
By maksymalnie wykorzystać funkcje kolektorów danych, przemyślmy decyzję o ich zakupie, zwracając uwagę na parametry sprzętu.
Istotna jest pojemność pamięci (wyrażana w megabajtach). I nie tylko pamięci, potrzebnej do zainstalowania oprogramowania, ale przede wszystkim pamięci, która będzie gromadziła dane o produktach. Jeżeli kolektory danych będą pracowały w trudnych warunkach, zdecydujmy się na wytrzymałe obudowy. Jeżeli istnieje możliwość zachlapania, wybierzmy urządzenie ze szczelną konstrukcją.
Jeżeli chcesz usprawnić pracę w swojej firmie oraz podnieść jej jakość, jeżeli zależy ci na komforcie pracowników i zadowoleniu klientów, inwentaryzatory są właśnie dla Ciebie.